Poradna

Praktické i dekorativní

Pořídit si nové záclony, závěsy nebo rolety je dostupný způsob, jak místnost oživit pokaždé, když máme chuť na změnu. Nápadité textilie jednoduše promění styl interiéru. Textiliemi můžeme celkem snadno vtisknout domovu novou tvář, obměnit ho a zútulnit. Nepřehlédnutelným prvkem jsou především záclony a závěsy, které ochrání naše soukromí a zároveň příjemně oživí interiér.

Záclony a závěsy poskytují buď úplné zatemnění, nebo jen lehké odstínění. Používají se tradiční přírodní materiály (bavlna, len, hedvábí, vlna), ale také polyesterové látky s podílem kovu zapracované netradičním způsobem. Zajímavou kombinací jsou tzv. koordinované látky, kde se vzor závěsu opakuje v jednodušší nebo průsvitné formě také na zácloně, tapetě, prostírání či koberci.

Jedním z hlavních požadavků ovlivňujících výběr textilií je volba barevnosti a sladění s dalším vybavením interiéru. Oblíbené jsou i futuristické textilie s vetkávanými kovovými vlákny a leskem, látky vyřezané laserem, dekorace vložené mezi dvě vrstvy materiálu, textilie zdobené přívěsky i látky tkané v několika vrstvách.

Dekorační minimum

 • Jednobarevné dekorační materiály vnášejí do bytu lehkost a vzdušnost.
 • Květinové či geometrické vzory navozují nevšednost.
 • Látky nepropouštějící světlo dokonale zatemní místnost.
 • Vrstvení jednobarevné a transparentní látky se vzorem je působivé.
 • Těžké materiály regulují teplotu a tlumí hluk.
 • Do kuchyně vybíráme zásadně prací textilie.
 • Pevné materiály, jako je taft, hedvábí, satén nebo brokát, se hodí do reprezentativnějších prostor.
 • Na prosvětlení místnosti volíme lehký průsvitný materiál.
 • Na celkovém dojmu se podílí i způsob zavěšení. Další rozměr získají textilie kombinováním látek. Zajímavé je spojení saténu a sametu, organzy s krajkou či skládané a hladké díly.

Co dokážou barvy

 • Červená místnost proteplí.
 • Modrá působí chladně.
 • Žlutá je veselá.
 • Zelená uklidňuje.

Žhavé trendy

3D textury geometrických tvarů jsou v bytovém textilu jedničkou. Objevují se v živějších barevných kombinacích - od světle zelené a tyrkysové až po citronovou a fuchsiovou.

Květinové vzory jsou stále oblíbené. Mají nejrůznější provedení, od futuristického vzhledu po smyslné baroko. Textilie mají živé a jasné barvy v různých variantách velikostí. Pamatujme na jedno pravidlo: květinové motivy vyniknou vždy na neutrálním pozadí.

Retro styl je populární, ať už připomíná šedesátá léta, či atmosféru dávných dvacátých let minulého století. Působivý je design fotografií, portrétů, ale i poštovních známek, docílený digitálním tiskem.

Geometrické vzory na textiliích vzbuzují pozornost díky optickým klamům, s nimiž snadno každou místnost rozšíříme či zvýšíme.

Populárnější jsou malé vzory jako např. tenké proužky, minimalistické oblouky, drobné čtverce, jemné kruhy a jiné drobné detaily.

Speciální úpravy a zajímavé technologie

Nehořlavost - jde o samozhášlivé a nedýmivé polyestery s kvalitou běžných látek. Vyšší nehořlavosti se dosahuje použitím skleněných vláken. Částečnou nehořlavost lze docílit i nástřikem. 

Moderní technologické postupy, zejména digitální tisk, dovolují zpracovávat téměř všechny druhy materiálů zajímavě. Díky tomu si můžeme vybírat z hladkých, vyšívaných, vypalovaných, barevně potištěných, přírodních i syntetických textilií.

Digitální potisky jsou módním hitem. Objevují se snad na všem. Oproti ostatním výrobním postupům jsou mnohem propracovanější a hlubší, výraznější, pestřejší, barvy jsou zářivější a obrysy vzorů jasnější.

Ale látky s digitálním potiskem jsou jen zlomkem toho, co lze vybírat z desítek úžasných vzorů a druhů záclon, závěsů, rolet, panelových posuvných stěn, polštářů a dalších dekorací. 

Kontaktní formulář

Nabídneme Vám i ostatní Typy stínění:

Plisé Duette Rolety Twintex Silhouette Římská roleta Panelové stěny
Stínění pro zimní zahrady a střešní okna Vertikální žaluzie Záclonové tyče a garnýže
Boční zastineni pergol a přístřešku plachtami včetně vstupu a průhledných oken